In gremio z nagrodą Ministra !

We wtorek, 4 grudnia, wręczono Nagrody Bursztynowego Mieczyka dla najlepiej działających organizacji pozarządowych w województwie pomorskim. Z nieskrywaną satysfakcją informujemy, że w gronie laureatów znalazła się nasza partnerska organizacja !

18 lat temu Maciej Płażyński,  ówczesny wojewoda pomorski, wpadł na pomysł nagradzania organizacji pozarządowych i społecznych. Nagroda Bursztynowego Mieczyka (od niedawna imienia Macieja Płażyńskiego) jest najstarszą tego typu nagrodą w Polsce i najbardziej prestiżową w naszym regionie. W województwie pomorskim jest  dziś ponad 8 000 organizacji społecznych, zliczając różne formy organizacyjne, co stawia nasz region w ścisłej czołówce krajowej. Przy narodzinach „Mieczyka” główny nacisk położono początkowo na organizacje pomocowe, ale  z czasem dołączyły też inne kategorie, a fundatorami, oprócz Marszałka i Wojewody, stali się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej czy  Marszałek Senatu. I tak:Nagrodę Specjalną dla najlepszej organizacji działającej w dziedzinie kultury ( 10 tys. złotych) ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano stowarzyszeniu In gremio z Gdyni.

Gala Bursztynowego Mieczyka 2012, 04.12.2012 r. Jeżeli masz problem z „odpaleniem” filmu, kliknij tutaj.

Nagrody główne, do których dołączono premie pieniężne (po 5 tys. zł) przyznano: Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań, Usteckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku – Żyj Kolorowo, za współpracę z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego, Polskiemu Związkowi Niewidomych Okręg Pomorski za całokształt działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i Ośrodkowi Readaptacji Stowarzyszenie Solidarni „PLUS EKO Szkoła Życia w Wandzinie w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.

Wyróżnienia przyznano: Gdyńskiemu Stowarzyszeniu Świętego Mikołaja Biskupa, Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Pruszcz Gdańsk, Stowarzyszeniu „Uwolnić Wiedzę”, Domowi Hospicyjnemu im. Św. Józefa Archidiecezji Gdańskiej, Prabuckiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Ubogich,  Fundacji „Gdyński Most Nadziei” i Stowarzyszeniu „Pomoc za Jeden Uśmiech”.

Foto: Anita Markus

Zobacz zdjęcia w galerii Wręczenie Bursztynowych Mieczyków, Filharmonia Bałtycka, 4.12.2012, foto: Anita Markus

Z kolei nagrody specjalne trafiły do: .Fundacji „Serce” im. Janusza Korczaka  – Nagroda Specjalna Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza; Regionalnego Centrum Wolontariatu – Nagroda Specjalna  Rzecznika Praw Obywatelskich; Fundacji Rozwoju Lokalnego „Parasol” – Nagroda Specjalna  Fundacji Pomorskiej; Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Uśmiech Dziecka – Nagroda Specjalna właściciela DRUKARNI MISIURO Zbigniewa Misiuro; Kaszubskiego Instytutu Rozwoju i Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja – Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Pomorskie w Unii – Staże w Brukseli; Gdyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Razem” – Nagroda Specjalna Bałtyckiej Agencji Rozwoju Regionalnego za działania na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Listę nagród specjalnych zamknęła „Bursztynowa Róża” Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych dla Ewy Filipskiej za dzieło integracji sektora obywatelskiego.

Uroczystość zakończył recital Hanny Banaszak