GLA współorganizatorem wydarzenia artystycznego

Jerzego Stachury 40/60, część pierwsza

 

 Spotkanie z twórczością najważniejszego, gdyńskiego poety. Jerzego Stachury 40/60, część pierwsza, wernisaż tomiku poetyckiego „Akacje z Grabowej”, wydanego we wrześniu 2011 przez stowarzyszenie In gremio

12 września (poniedziałek) 2011, godz. 19.00
Bohema Jazz Club Gdynia, Centrum Gemini
Wstęp wolny

W programie m.in.:

AUTORSONG recital Marka Gałązki
Słowo o Autorze: Wojciech Fułek
oraz, oczywiście, niespodzianki

…nierzadko w życiu miałem kłopoty z wyborem. Zdarzało mi się źle wybierać przyjaciół, fałszywe akordy do piosenki, a także drogi, które prowadziły donikąd.

Składając wiersze do tego tomiku próbowałem znaleźć jakiś klucz, wytrych, a nawet łom. I nie znalazłem nic. Wybrałem więc pierwsze lepsze, a może pierwsze gorsze wiersze. Trochę liryki i niepokoju serca, ale i szaleństwa głowy. Niektóre wiersze napisały się same, inne wychodziłem, a jeszcze inne wyżebrałem od żółtookiej lichwiarki poezji. Mój przyjaciel Wojtek Fułek, recenzując jeden z moich pierwszych tomików, napisał: „To poeta, który nie chce pisać wierszy. Chce je czuć pod stopami, pod palcami rąk. On CZUJE WIERSZEM. POETA, KTÓRY CZUJE POEZJĄ. Bowiem wierszy się nie pisze. One istnieją w nas, gdzieś na samym dnie. I trzeba je po prostu wydobyć. I wcale nie słowo jest najważniejsze. Oderwane słowa nie stworzą bowiem wiersza. Ale wiersz może zastąpić słowa przemilczane, nie wypowiedziane. I pozostaje tylko ta wiara”. I tylko wiara. Nie manifestacja, czy demonstracja za czymś, czy przeciwko czemuś.

Zadebiutowałem w miesięczniku „Radar” w 1971 roku. Miałem dwadzieścia lat, kiedy poczułem zapach drukarskiej farby. Do dziś pamiętam ten zapach. Zapach – Narkotyk! Czy po czterdziestu latach, trzymając w ręku ten skromny wybór wierszy, doświadczę podobnego uczucia…?

Jerzy Stachura

Zdarzenie Jerzego Stachury 40/60 składa się z trzech części i jest realizowane przez Pomysłodalnię oraz stowarzyszenie In gremio w ramach projektu „Korzenie”. Organizatorzy pragną w ten sposób przybliżać twórczość miejscowych artystów województwa pomorskiego i oddawać im właściwe miejsce w świadomości społecznej. Do każdego zdarzenia będzie dołączony program edukacyjny. Patronem medialnym projektu jest portal pomorskiej kultury www.portkultury.pl.

Jerzy Edward Stachura (ur. 5 stycznia 1951 r.) jest najważniejszym, gdyńskim poetą. Urodził się i całe życie mieszka na Grabówku, bardzo gdyńskiej i trudnej dzielnicy, z którą jest nierozerwalnie związany. Laureat Konkursu o Laur „Czerwonej Róży” – Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji „Na więcej niż jedno życie”. Wydał 12 tomików poetyckich, jedną mikropowieść „Mleczne bary”, unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury.

To poeta krew z krwi, swoim życiem dający świadectwo czasu i miejsca. Każde spotkanie z jego twórczością potwierdza, że mamy do czynienia z artystą rzeczywistym, co nie jest tak oczywiste w dzisiejszym systemie wartości i ocen, w którym często o ostatecznym podziale medali decydują nieartystyczne względy. Stachura jest niepokorny, nie przymila się, nie łasi. Czas, by zajął w zbiorowej świadomości należne mu miejsce.

Marek Gałązka (ur. 17 lutego 1954 r.):autor i wykonawca piosenek, kompozytor, gitarzysta, jeden z największych popularyzatorów twórczości Edwarda Stachury, świetny interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy, reżyser tatru offowego, animator, menadżer kultury. Absolwent pedagogiki w zakresie pracy kulturalno – oświatowej Uniwersytetu Wrocławskiego (1978).Instruktor teatralny w Oleckim Ośrodku Kultury (1979-84), gdzie założył Teatr AGT (debiutujący w marcu 79 spektaklem „Wędrowanie” według poezji Stachury). Założyciel grupy balladowej Po Drodze (październik 80), której nazwa nawiązywała do nieustającej wędrówki człowieka w poszukiwaniu siebie i swego miejsca. Już miesiąc później zespół wystąpił na „Jesieni z Bluesem” w Białymstoku u boku Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki, a w 1981 zdobył, obok legendarnego tercetu: Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za „wartościowy debiut”, podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. Po Drodze zaczęło grać koncerty w całej Polsce, a po prezentacji w TVP pojawiły się propozycje nagrania płyty. Jednak stan wojenny pokrzyżował plany i zespół przestał istnieć w 1983. Marek reaktywował Po Drodze w 1993. W następnych latach grupa i Marek Gałązka solo koncertowali nie tylko w całej Polsce, ale również poza granicami (m.in. w Londynie, Hamburgu, Kownie, Budapeszcie, Sofii, Grenoble, Grodnie). Grupa wydała płytę, p.t. „Po drodze Przystanek Olecko”, już po rozwiązaniu się w 2001. Od 2001 roku występuje z zespołem, którego trzon stanowią muzycy formacji Tymona Tymańskiego „Transistors”, a wiodącą rolę odgrywają w nim jego dwaj synowie: Marcin (gitara el) i Filip (perkusja).

Najnowszy program koncertowy i płytowy Marka Gałązki nosi nazwę AUTORSONG. Złożą się na niego premierowe piosenki autorskie, których będzie można posłuchać na przygotowywanej z Tymonem Tymańskim i The Transistors płycie o tym samym tytule. Podczas koncertu usłyszymy również znane już utwory do słów Edwarda Stachury.

www.galazka.pl

Wojciech Fułek (ur. 14 czerwca 1957 r.). Poeta, scenarzysta, publicysta, samorządowiec (w latach 1998-2010 wiceprezydent Sopotu, obecnie Przewodniczący Rady Miasta Sopotu (od 2010). Autor zbiorów wierszy “Nikt, nigdy, nikogo” i “Ciąg dalszy” (1995), tomu felietonów „Krótki kurs przysposobienia do życia jako takiego dla płci obojga: (1994), scenariuszy filmów telewizyjnych („I nie żałuj tego”, „Partie, pieniądze, rock and roll”) oraz autor cyklu “Muzyczna Fala” w “Toposie” dotyczącego historii muzyki rozrywkowej. W 2007 roku wraz z Romanem Stinzingiem-Wojnarowskim napisał “Kurort w cieniu PRL-u. Sopot 1945-1989″.