Wspólnie kształtujemy przyszłość Europy…

KONFERENCJA REGIONALNA SZKÓŁ UNESCO- SPOTKANIE MŁODZIEŻOWE „Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ” W KRZYŻOWEJ

Wspólnie kształtujemy przyszłość Europy…
Takie właśnie hasło było przewodnim tematem polsko-niemieckiego projektu, który odbył się w Krzyżowej w dniach 9.-12.11.2011 roku. Wzięli w nim udział uczniowie z naszego liceum z klasy IIa: Sandra Ringwelska, Jakub Parol i Max Lademann oraz nauczyciel języka niemieckiego-pani Dorota Płaczek.

Na początku czekała nas całonocna podróż pociągiem, dlatego musieliśmy wyjechać już 8.11. i na miejscu byliśmy dopiero następnego dnia. Młodzież z Niemiec dojechała praktycznie w tym samym czasie co my. Na miejscu czekało już na nas śniadanie i spacer po ośrodku w Krzyżowej.
Następnie obiad i zapoznanie się grup z Niemiec i Polski za pomocą różnorodnych gier i animacji językowych. Już od samego początku grupa była zintegrowana.
Popołudniu wybraliśmy się na wycieczkę do Świdnicy i zwiedzaliśmy między innymi Kościół Pokoju, który jest Dziedzictwem Narodowym UNESCO.

Następnego dnia uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których tworzyli plakaty z hasłami dotyczącymi praw człowieka. Wieczorem odbyło się w pałacu międzykulturowe spotkanie, podczas którego goście z Niemiec prezentowali swoje miasta. Poza tym mogliśmy przyjrzeć się bliżej kulturze naszego sąsiada i nie tylko…

Wykonaliśmy afrykański taniec, skosztowaliśmy czekolady z Bremy czy napiliśmy się niemieckiej Apfelschorle (dla ciekawskich to napój z soku jabłkowego i wody gazowanej).

Kuba został natomiast królem Grünkohl, czyli tak zwanej jarmuży, która jest odmianą kapusty i zrywa ją się zimą.

Przez następne dwa dni uczestnicy projektu przygotowywali sztukę teatralną, która była wystawiona w piątek podczas pożegnalnego spotkania.

Sztuka ta bardzo wzruszyła uczestników i nauczycieli z Polski i Niemiec. Najbardziej ściskająca za serce była scena, gdy młodzież stała przez kilka minut w milczeniu w białych koszulkach z napisami ofiar socjalizmu narodowego. Nasi uczniowie wybrali swoich przodków, natomiast wśród gości z Niemiec można było znaleźć Janusza Korczaka czy Anne Frank.

Uczniowie mieli też możliwość poznania historii Helmuta Jamesa von Moltke i jego żony Freyi, którzy byli właścicielami majątku.

W sobotę rano uczestnicy spotkali się na podsumowaniu i ewaluacji projektu, było wzruszenie i łzy…Mamy jednak nadzieję, że to nie ostatni projekt i że nasi uczniowie wkrótce będą mogli się spotkać z przyjaciółmi z Niemiec.
Jaka ciąży na nas odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości na tle wspólnej polsko-niemieckiej historii? Czy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość wspólnej Europy? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźli nauczyciele i uczniowie podczas konferencji
organizowanej przez UNESCO-Projektschulen i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. W ramach konferencji nauczyciele wraz z uczniami omówili aspekty historii dziejów Polski i Niemiec oraz zastanowili się, w jaki sposób każdy z nas, niezależnie od swojego wieku, może mieć wpływ na budowę i dobry rozwój wspólnej Europy. Poza kwestiami historycznymi uczestnicy konferencji zajęli się systemem szkolnictwa w obu krajach oraz możliwościami rozwoju polsko-niemieckich partnerstw
szkolnych. Oprócz konferencji zorganizowane zostały również warsztaty teatralne, podczas których podjęta została tematyka oporu i odwagi cywilnej. Opracowany został także projekt sceniczny.