Tom Clancy, Na fejsie i wiele innych

Za oknem coraz dłuższe dni, ale dla wiernych czytelników GLATEKI na półkach znalazły się kolejne nowości wydawnicze. Będzie coś o miłości i o wojnie, nostalgiczne powroty do przeszłości i kilka zagadek kryminalnych.

 

(…) od opublikowania jednej z najbardziej oczekiwanych powieści Tom a Clancy „Poszukiwany żywy lub martwy” (‘Dead or Alive’ 2010). Napisana po długim, siedmioletnim milczeniu pisarza powieść podejmuje tym razem, jest jak najbardziej aktualnyproblem: autor ukazuje grozę terroryzmu i zawziętą amerykańską z nim walkę oraz bez skrupułów krytykuje amerykański establishment polityczny. Będzie wartka akcja, będzie intryga i zgrabnie budowane napięcie.

 

 

Najbardziej osobista książka autora S@motności w Sieci.
Nieżyjąca matka, Irena Wiśniewska, pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza. Pisze na Facebooku, a jej wpisy układają się w intymną, fascynującą opowieść, gdzie rodzinne historie przeplatają się z wywodami o Bogu, nauce, sztuce… Dopiero teraz, na fejsie, mogą powiedzieć sobie wszystko.Ten zapis wzajemnej tęsknoty jest próbą dokończenia przerwanej śmiercią rozmowy, w której nie ma już tabu.

 
 
 

Odyseja Sławomira Mrożka trwa! Drugi tom „Dziennika” Sławomira Mrożka obejmuje lata 1970-1979. Pisarz przebywa tym czasie na emigracji – podróżuje po Europie, zwiedza Stany Zjednoczone, po raz pierwszy też odwiedza Amerykę Południową. Z pewnością wielu czytelników będzie zaskoczonych obrazem pisarza, jaki wyłania się z kart tej książki.

 
 
 

Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa dotyczy historii, której wcześniej nie można było ujawnić ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób.
Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku najwybitniejszego z detektywów. I nawet gdy z prośbą o pomoc zjawia się u Sherlocka Holmesa pewien marszand z Wimbledonu, zaplątany w transatlantycką awanturę, nic jeszcze nie zwiastuje rychłego ujawnienia afery z udziałem czołowych postaci londyńskiej socjety. Afery tak ohydnej, że nawet wierny kronikarz Holmesa, doktor Watson, nie pozwolił opublikować swej relacji wcześniej niż po stu latach…

Artystka szczerze i otwarcie opowiada w niej o wielu osobistych sprawach i ważnych dla niej kwestiach.
W książce „Kora, Kora…” zostały rozwinięte niektóre wątki pojawiające się w wydaniu sprzed ponad 20 lat m.in. dzieciństwo spędzone w domu dziecka, najważniejsze postaci w życiu Kory, stosunek Kory do narkotyków, mniejszości seksualnych i seksu. Pojawiają się także zupełnie nowe – pierwsza miłość, udział artystki w show „Must Be the Music”, znaczenie rodziny w jej życiu, narodziny wnuka i wiele innych.

 
 
 

Dowiedziawszy się o śmierci syna w wojnie prowadzonej przez Hitlera, Anna i Otto Quanglowie pragną wyrazić swój sprzeciw. Piszą antywojenne wiadomości na kartach pocztowych i podkładają je w ruchliwych miejscach Berlina.
Spokojni, rozsądni małżonkowie marzą, by ich poczynania wywołały wielki odzew, lecz nie wiedzą, że komisarz Escherich z gestapo już jest na ich tropie. Niezwykła panorama życia w Berlinie w czasach nazizmu. Hans Fallada (pseudonim niemieckiego pisarza Rudolfa Dietzena) w imponujący i poruszający sposób przedstawił opór zwykłych ludzi przeciwko nazistowskiemu systemowi.

 

Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie… Najnowsza powieść Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.

 

Teraz propozycja dla młodszych czytelników. Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi, gracz komputerowy Blubek i gadający pies. Walczą ze zwierzomaszynami, stalowym ptakiem i pożeraczem światła. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez złotego tygrysa. Powieść w tempie gry komputerowej, pełna przygód i humoru. Nie można się od niej oderwać! Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy – telewizyjnym Oscarem – za wyobraźnię, mądrość i humor.

 
 
 

Czytelnia GLATEKI wzbogaciła się o albumowe wydania Kultura. Skarby UNESCO. Przyroda oraz Polskie Parki Narodowe

 
 
 
 
Ponadto!

Na półkach już czekają kolejne pozycje z serii PWN Wielkie biografie

 

oraz kolejne tomy z serii Literatura Czeska: „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Bohumil Hrabal, „Wychowanie dziewcząt w Czechach” Michal Viewegh, „Krakatit” Karel Capek, „Batalion czołgów” Josef Skvorecky.

Dla żądnych wiedzy kolejne części serii Nauka Extra, wśród nich część 18 – Język obliczeniowy, część 19 – Społeczeństwo informacyjne, część 20 – Nowoczesna komunikacja.