Druga edycja Afrosfery w Gdyni

Zapraszamy na warsztaty poświęcone Czarnemu Lądowi.

14.04 (sobota), godz. 10.00-15.00 batik
15.04 (niedziela), godz. 10.00-14.00 batik
21-22.04. (sobota, niedziela), godz. 10.00-14.00 projektowanie i szycie
Gdyńskie Liceum Autorskie
Udział w warsztatach jest bezpłatny

Już w kwietniu rusza druga edycja Afrosfery – interdyscyplinarnej imprezy skierowanej nie tylko do miłośników Czarnego Kontynentu, ale w ogóle do ludzi kreatywnych, otwartych na inne kultury, którzy szukają inspiracji i chcą poznawać otaczający ich świat w jego różnorodności. W tym roku organizatorzy Afrosfery zdecydowali się zaktywizować Gdynię, a wszystko dzięki wsparciu Centrum Współpracy Młodzieży i projektowi Gdynia Aktywna.
Ubiegłoroczna, jednodniowa impreza przyciągnęła wielu „afro-entuzjastów”. Tym razem organizatorzy postawili na aktywne działanie mieszkańców Trójmiasta, którzy przyczynią się do upowszechniania wiedzy na temat Afryki i jej kultury, a ściślej mody! Podczas dwóch weekendowych warsztatów dziesięcioro uczestników i uczestniczek samodzielnie zaprojektuje i stworzy stroje inspirowane motywami afrykańskimi – mówi Paulina Fogtman, jedna z organizatorek Afrosfery.
Warsztaty będą podzielone na dwie części. Podczas pierwszych zajęć, 14-15 kwietnia, uczestnicy i uczestniczki poznają popularną w wielu krajach afrykańskich metodę farbowania tkanin, zwaną batikiem. Tydzień później, 21-22 kwietnia, z przygotowanych wcześniej barwnych materiałów zostaną zaprojektowane i uszyte stroje.  Od uczestników nie jest wymagane doświadczenie w dziedzinie projektowania i szycia, ale kreatywność, otwartość, entuzjazm i chęć nauczenia się czegoś nowego.
Warsztaty batiku poprowadzi Dorota Fic, a zajęcia poświęcone projektowaniu i szyciu ubrań Agata Jaworska*.
Podobnie jak w ubiegłym roku celem organizatorów Afrosfery jest pokazanie bogactwa i różnorodności kultury krajów afrykańskich. Chcemy przełamać istniejące na temat kontynentu stereotypy, które często ukazują ten różnorodny i barwny kontynent przez pryzmat problemów, z którymi się zmaga. Tymczasem Afryka ma wiele do zaoferowania – każdy z krajów Czarnego Kontynentu prezentuje odmienną kulturę i zwyczaje. Motywy afrykański przenikają do europejskiej kultury – są obecne w muzyce, sztuce i w modzie.
Prace stworzone przez uczestników i uczestniczki zostaną zaprezentowane 12 maja podczas finału Afrosfery. Szczegóły wkrótce.
*Dorota Fic z techniką batiku zetknęła się po raz pierwszy na szkolnych warsztatach: „Pierwsze wrażenie: technika posiada w sobie dużo energii, ekspresji, niesamowitości. Z czasem wykonywanie prac plastycznych różnego typu stało się moją wielką pasją. Zaczęłam studia na wydziale malarstwa. Obok programowych zajęć w pracowni wykonywanych techniką olejną i akrylami, batik pełnił funkcję ciekawej odskoczni.
Pojawił się jednak moment wielkiej fascynacji tą techniką. Uczelnia dała mi możliwość pogłębiania zainteresowań przyznając mi roczne stypendium na wydziale projektowania tkanin przemysłowych i artystycznych w Helsinkach. Obecnie, podejmując prace w technice batiku, staram się nadać im współczesny, nowatorski charakter we wnętrzach. Poszukuję dla nich miejsc, gdzie nie występowały wcześniej. Podaję tkaniny w nowej formie.”  Więcej informacji znajdzie na stronie
Agata Jaworska jest absolwentką „Akademii Mody”, znanej powszechnie jako „Gdyńska szkoła Odzieżowa”; jako animator czasu wolnego współpracuje z osiedlowym Klubem Apteka oraz z agencją Artystyczną „Kappa”, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu rękodzieła.  Współpracuje również z pomorskimi Galeriami, a także zajmuje się przetwarzaniem tkanin w różne formy użytkowe i dekoratorskie. Patchwork, kostiumologia oraz projektowanie gałgankowych zabawek to specjalność Agaty Jaworskiej. Więcej
Terminy warsztatów:
14.04 (sobota), godz. 10.00-15.00 batik
15.04 (niedziela), godz. 10.00-14.00 batik
21-22.04. (sobota, niedziela), godz. 10.00-14.00 projektowanie i szycie
Miejsce: Gdyńskie Liceum Autorskie, ul. Pomorska 39/41
Jak dotrzeć?
Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.
Żeby wziąć udział w warsztatach należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy do dnia 4 kwietnia 2012 r. na adres afrosfera@gmail.com. Do warsztatów zostanie zaproszonych 10 osób. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane do 6 kwietnia 2012 roku.
Przed wysłaniem formularza prosimy zapoznać się z regulaminem warsztatów. Formularz zgłoszeniowy Regulamin warsztatów Więcej informacji: www.facebook.com