Jak było na urodzinach Steda w naszym mieście?

Początek roku szkolnego, 3 września, w Gdyńskim Liceum Autorskim był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Prócz zwyczajowej inauguracji na stadionie Arki Gdynia, odbyła się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia Gdyńskie Liceum Autorskie otrzymało, jako pierwsza szkoła w Polsce, imię poety, pisarza i barda, Edwarda Stachury.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 na stadionie przy ulicy Olimpijskiej 5. Tam oficjalnie nadane zostało szkole imię Edwarda Stachury, Steda. Wydarzenie to zgromadziło młodzież uczącą się w naszej szkole, rodziców, dyrekcję oraz grono pedagogiczne, przedstawicieli klubu Arka Gdynia, członków Koła Terenowego nr 218 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, zarząd stowarzyszenia In gremio. Przybyli ponadto zaproszeni goście: Marek Nowicki, przedstawiciel kuratorium, Monika Kończyk, przedstawicielka Solidarności Oświaty w Gdyni. Gościem wyjątkowym był brat patrona szkoły– Jan Stachura, który przekazał cenny i szczególny dar – dwa rękopisy Edwarda Stachury.


Foto: Piotr Wyszomirski

To niecodzienne wydarzenie spotęgowane zostało zaprezentowaniem okazałego pucharu, jaki otrzymali wychowankowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego za zdobycie I Miejsca w Klubowych Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych w Piłce Nożnej w sezonie 2011/2012. Z tej okazji na ręce pani Dyrektor, Anny Stasiowskiej, Jacek Dziubiński, trener koordynator młodzieży oraz Stanisław Mikołajczyk, trener bramkarzy juniorów starszych i młodszych, przekazali pamiątkowy dyplom i medal.


Foto: Piotr Wyszomirski

O godzinie 13.00 przed budynkiem GLA rozpoczął się happening uliczny z okazji nadania imienia szkole, 75.rocznicy urodzin Steda i odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej mieszkającemu przez pewien czas w Gdyni, Edwardowi Stachurze. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Jan i Jerzy Stachura w asyście Anny Stasiowskiej. Specjalnie zaproszeni goście, przyjaciele Edwarda Stachury i miłośnicy jego poezji: Marek Gałązka, Hubert Maliszewski, Jan Kondrak, Janusz Pierzak i Jerzy Stachura „Junior”, zagrali i zaśpiewali wspólnie jeden utwór barda, „Ogród wiszący”. Inny w stylistyce był występ nowych nauczycieli, działającego również przy GLA, Ogniska Muzycznego RYTM, w składzie: Adam Zagrodzki (perkusja), Hubert Świątek (klawisze), Piotr Augustynowicz (gitara), Darek Herbasz (saksofon), Tomasz Przyborowicz (gitara basowa; kierownik OM). Uczestnicy happeningu mogli usłyszeć również wybrane fragmenty prozy Steda, poczytać strofy poezji „wysprayowane” na chodniku, „posklejać” wiersze „Króla” wyrzucane z okien szkoły, na której do dziś „powiewają” wykonane techniką manufakturową słowa, stanowiące podsumowanie życia i filozofii Edwarda Stachury: wolność, wędrówka, afirmacja.


Foto: Piotr Wyszomirski

więcej zdjęć kliknij tutaj
75. urodziny Steda zakończyły się wieczorem wernisażem pamiątek po nim, w tym rodzinnych zdjęć, i koncertem w Stoczni Kultury przy ulicy Waszyngtona 1. Licznie przybyła publiczność podczas koncertu zatytułowanego „Komu w drogę, temu teraz” usłyszeć mogła utwory z repertuaru samego poety. Zagrali i zaśpiewali: Jan Kondrak /Lubelska Federacja Bardów/, Marek Gałązka, Hubert Maliszewski, Jerzy Stachura (któremu towarzyszyli na gitarach synowie: Patryk i Krzysztof), Janusz Pierzak. Wystawę można oglądać do 15 października.