Nowości w GLA-tece

Jeden prowadzący do największych laurów, drugi powoli ginący w niepamięci. Miłosz i Putrament, koledzy ze studiów w Wilnie w latach 30. ubiegłego wieku, członkowie legendarnej grupy Żagary, która skupiała kilka wybitnych postaci literatury, publicystyki, a także polityki. Grupy lewicującej, która szukała dla siebie własnych idei, estetyki, swojego miejsca w Polsce rozdygotanej kryzysem, zagrożonej z zewnątrz i od wewnątrz. Już wówczas wśród żagarystów zarysowały się pierwsze głębsze różnice, doszło do jakiegoś do dzisiaj nie do końca rozpoznanego konfliktu między Putramentem i Miłoszem.

Alfabet Tischnera to kolejna zachęta do spotkania z wciąż żywą i inspirującą myślą księdza i filozofa. Miłość i cierpienie, sumienie i wolność, krzyż i nadzieja, góry i górale, komunizm i demokracja – to tylko niektóre z haseł, jakie się w nim znalazły. Można je czytać jako komentarz do otaczającej nas rzeczywistości lub uniwersalne refleksje wybitnego kapłana. Alfabet… to jednak przede wszystkim książka, która pokazuje, jak iść przez życie, i skłania do rozmowy o tym, co naprawdę ważne.
Czy wolno nam mieć jeszcze „nadzieję na nadzieję”? Tischner był przekonany, że nie tylko wolno, ale że wręcz nie ma innego wyjścia – tylko ta nadzieja może „powiązać” inne, które są w naszym zasięgu. Czy miał rację? Czy byłby dziś w stanie nas o tym przekonać?”.
Życie Iggy’ego Popa obfitowało w spektakularne wzloty i miażdżące upadki. Każdy „wściekły, zły, nieokiełznany” rockman ma wobec niego dług wdzięczności, a opowieści o jego szaleństwach przeszły do historii. Iggy Pop to również alter ego Jima Osterberga – chłopca, którego szkolni koledzy mianowali „największą nadzieją klasy”. Co więc się stało, że ten grzeczny, ułożony, piątkowy uczeń został ikoną rockandrollowego rozpasania?
Pierwsza pełna biografia jednego z najwybitniejszych pionierów rock ’n’ rolla i zarazem prawdziwie dzikiego człowieka.