IX. Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny

22 maja 2013 roku odbył się IX. Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal  Teatralny i to po raz pierwszy w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia. 19 szkół z ponad dwustoma uczniami Trójmiasta i okolic zaprezentowało się w spektaklach, których mottem był „Świat filmu”. I to wszystko oczywiście po niemiecku.

Pierwsza część festiwalu rozpoczęła się o godzinie 10.30 i została otwarta przez Prezes Stowarzyszenie In gremio w Gdyni- Panią Annę Stasiowską, Generalną Konsul Niemiec w Gdańsku- Panią Anette Klein oraz przez Przewodniczącego Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku- Pana Ronalda Hau.
Po wszystkich przemówieniach przyszedł czas na prawdziwą zabawę na deskach prawdziwego teatru, którą rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Był Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, Kopciuszek czy Shrek 2. Przedstawienia były na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie władali językiem niemieckim jak swoim ojczystym…. Liczna publiczność (około 400 osób) wraz z Panią Konsul była pod wielkim wrażeniem!
Pod koniec pierwszej części festiwalu wyłoniony został najlepszy aktor- uczeń z drużyny filmowej ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku oraz macocha z Kopciuszka z Sopockiej Szkoły Autonomicznej.
Następnie każdy uczestnik otrzymał imienny pamiątkowy dyplom  oraz ekologiczną torbę z różnymi upominkami.
Po tych wszystkich występach i wielkich wrażeniach był czas na słodki bufet.
Druga część festiwalu rozpoczęła się o godzinie 16 i w niej wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zaprezentowali nam sceny i parodie z różnych znanych filmów. Był Titanic, Lola czy Marlene Dietrich, którą można zobaczyć na plakacie festiwalowym. Starsi uczniowie byli też bardzo dobrze przygotowani i widać było, że występ na tak dużej scenie sprawia im wielką przyjemność.
Najlepszym aktorem został uczeń, grający księdza z Gimnazjum nr 12 w Gdyni a najlepszą aktorką władca folii bąbelkowej- uczennica z II Społecznego Gimnazjum STO w Gdańsku.
IX Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny można podsumować zdaniem: DEUTSCH IST EINFACH- NIEMIECKI JEST PROSTY!
Miło było zobaczyć tak dużo grup, mówiących w języku niemieckim i występujących w tak wspaniałych spektaklach teatralnych.
Za rok zapraszamy na kolejną, X już edycję!!