Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zolnierze wykleci plakaty 2013.indd1 marca obchodzimy dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na tę okoliczność zorganizowaliśmy w szkole symboliczny dzień pamięci. Zaprosiliśmy uczniów naszego gimnazjum na krótką lekcję historii w postaci prelekcji oraz na projekcję filmu „INKA 1946”. Ten niezwykle poruszający obraz filmowy w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, opowiada historię 17-letniej Danuty Siedzikówny, która jako sanitariuszka i łączniczka, pod pseudonimem INKA, udzielała pomocy partyzantom, opatrując ich rany. Na skutek zdrady dziewczyna wpadła w ręce UB i na podstawie fałszywych, absurdalnych oskarżeń została stracona.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się okazją ku temu, by poddać refleksji takie wartości jak honor, odwaga, lojalność, patriotyzm. To ważne, zwłaszcza w czasach wszechogarniającej konsumpcji i budowania własnego wizerunku bez oglądania się na innych.

CAM00045