Nasi uczniowie zwyciężyli w projekcie "Dramat w szkole"

20150518-IMG_20150518_142747Uczniowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego pod opieką Agnieszki Bartnik wzięli udział w V edycji projektu edukacyjnego  „Dramat w szkole”.

Piąta odsłona zainaugurowanego w 2010 roku projektu edukacyjno-artystycznego, w ramach którego młodzież z pięciu wybranych gdyńskich liceów, tworzy krótki spektakl inspirowany jednym z dramatów zakwalifikowanych do finału 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Kolejna nasza przygoda ze sztuką zaczęła się w dniu 13 kwietnia, kiedy to w Teatrze Miejskim w Gdyni Adrian Liedtke szczęśliwą ręką wylosował nam sztukę Benjamina M. Bukowskiego „Niesamowici bracia Limbourg”.

Odbyliśmy wiele prób z bardzo wymagającym aktorem teatru Grzegorzem Wolfem. W tym miejscu ślemy wyrazy szacunku i podziękowania panu Wolfowi, który w sposób mistrzowski poprowadził nas do finału.

18 maja stanęliśmy razem z innymi czterema gdyńskimi szkołami do konkursu – byli to reprezentanci III LO, I ALO, IX LO i X LO. Poziom inscenizacji był bardzo wysoki.

Nasza sztuka nosi tytuł „Śmierć artysty”. Pozornie osadzona jest w średniowieczu, ale odnosi się do realiów współczesności. Opowiada o artyście zmagającym się z niemocą twórczą. Odbiorcą jego sztuki jest wybredny konsument. Artysta przegrywa z Internetem, który staje się bardziej atrakcyjny.

W rolę Paula Limbourg wcielił się Adrian Liedtke, Jean Limbourg była Asia Dean, a kapryśnego Hermana Limbourg zagrała Jaśmin Adamczyk. Księcia De Berrego zagrał Dawid Pobłocki. Adaptacja sztuki powstała dzięki pracy Zuzanny Meve Rozwadowskiej. Podczas przedstawienia zaprezentowaliśmy również wywiady nagrane przez naszego opiekuna – Agnieszkę Bartnik.

Zostaliśmy laureatami nagrody głównej. Oprócz nagrody pieniężnej otrzymaliśmy upominki. Ale najważniejsze jest doświadczenie, które zdobyliśmy na scenie. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!