Byliśmy na gali w Pałacu Prezydenckim

5 czerwca w Pałacu Prezydenckim, podczas uroczystej gali „Szkoły bez przemocy” 16 najlepszych polskich wychowawców oraz uczniowie z 48 polskich szkół odebrali nagrody z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Organizatorów Programu: grup wydawniczych Polskapresse, Media Regionalne oraz Fundacji Orange. W gali podsumowującej VI edycję „Szkoły bez przemocy” wzięły też udział gwiazdy polskiego sportu, nasi Ambasadorzy: Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Leszek Blanik, mistrz Europy i świata w gimnastyce oraz bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski,Wojciech Szczęsny.

Prezydent podziękował pomysłodawcom i organizatorom Programu za to, że w okresie przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej propagują zasadę fair play.- Fair play to zasada, która może i powinna być realizowana na boisku, w czasie zawodów, ale także w całym życiu, od szczytów politycznych zaczynając, a kończąc na codziennych zajęciach, działaniach i codziennej konkurencji, w której mierzymy się z trudami życia – powiedział Bronisław Komorowski. Dziękuję także tym – dodał – dzięki którym ta zasada jest propagowana w tak wielkiej liczbie szkół.
Prezydent wręczył nagrody 16 Wychowawcom Roku 2012 laureatom konkursu „Wychowawca Roku”, organizowanego już po raz czwarty w ramach programu „Szkoła bez przemocy”. Konkurs ma na celu podkreślenie wychowawczej roli nauczycieli. –Widzimy realną potrzebę wzmocnienia i docenienia nauczycieli, pedagogów, którzy swoją pracą i oddaniem pokazują, że wychowawca to nie tylko zawód, ale misja, do której należy podejść z wielką odpowiedzialnością i optymizmem – wyjaśniała Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych, jednego z organizatorów konkursu.
Dzień Szkoły bez Przemocy to także okazja do podsumowania projektów grantowych promujących ideę kibicowania fair play, przeciwdziałających przemocy szkolnej czy kultywujących historię i kulturę regionu. – Program grantowy po raz kolejny pokazał, że w nauczycielach, rodzicach i uczniach tkwi niesamowity potencjał i potrzeba wychodzenia ze swoimi pomysłami poza mury szkolne. Szkoły chcą angażować się w życie społeczności lokalnej, a granty dają im możliwość realizacji projektów na większą skalę – dodała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange. W ramach tegorocznego programu grantowego 48 szkół otrzymało dotacje na łączną kwotę 96 000 złotych.
Gala w Pałacu Prezydenckim zwieńczyła VI edycję programu „Szkoły bez przemocy” poświęconą idei Kibicowania Fair Play. W jej ramach powstał m.in. oficjalny Kodeks Fair Play, – Od września 2011 roku działaliśmy w przekonaniu, że, tak jak w przypadku przemocy w szkole, agresji i przemocy na stadionach sportowych nie da się całkowicie wyeliminować, ale wierzyliśmy, że dzięki poparciu wybitnych sportowców, władz i przede wszystkim zaangażowaniu szkół, uczniów, nauczycieli i rodziców uda nam się ją zmniejszyć. Dziś jesteśmy pewni, że tak liczne poparcie wpłynęło i nadal wpływa na brak przyzwolenia na te zachowania – podkreślał Wiktor Pilarczyk, prezes Biura Reklamy Polskapresse.