Szkoła bez przemocy i z fair play!

Gdyńskie Liceum Autorskie STO zakończyło uroczyście na stadionie rugby program „Szkoła bez przemocy”. Celem programu jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku.

Program objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku.

W roku szkolnym 2011/2012 w Programie brało udział ponad 5 000 szkół. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Kibicuję fair play!” . Ambasadorami Programu są wybitni polscy sportowcy: m.in.Tomasz Majewski, Leszek Blanik, Paweł Wojciechowski oraz Piotr Gruszka.

Program był szeroko zakrojony, składał się z wielu akcji, konkursów, szkoleń i warsztatów.

W środę na obiektach GOSiR Gdyńskie Liceum Autorskie STO przeprowadziło swój finał projektu „ Szkoła bez przemocy: i „Fair play w GLA – ducha swego ma”.

W południe młodzież  w obecności Pani Dyrektor Anny Stasiowskiej  zaprezentowała projekt i działania z tym związane . Zaprezentowano także nasz klub, a potem odbył się mecz między uczniami, a nauczycielami.

Po zaciętej walce zwłaszcza w II połowie (brawa za kondycję dla nauczycieli!) Uczniowie wygrali 7:4 (5:2). Warto dodać, że na samym początku Nauczyciele prowadzili 1:0.

Drużyna uczniów reprezentowała Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową, Pierwsze Społeczne Gimnazjum oraz GLA.

Po meczu specjalne jury wyróżniło kilku zawodników za zaangażowanie i umiejętności podczas spotkania.

Otrzymali je: Eryk Skulich, Mateusz Machola, Song Jin Pack, Jacek Kołodziejski, Paweł Wojowski oraz Piotr Wyszomirski (Prezes Zespołu Szkół) i Kamil Kociuba.

Dzień wcześniej koordynator projektu w Szkole Pani Wicedyrektor Lucyna Bernardelli oraz Bartosz Maślak z drużyny juniorów młodszych Arki, odebrali z rąk Prezydenta RP dyplom podczas uroczystości w ogrodach prezydenckich w Warszawie.

Prezydent podziękował pomysłodawcom i organizatorom Programu za to, że w okresie przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej propagują zasadę fair play:

– Fair play to zasada, która może i powinna być realizowana na boisku, w czasie zawodów, ale także w całym życiu, od szczytów politycznych zaczynając, a kończąc na codziennych zajęciach, działaniach i codziennej konkurencji, w której mierzymy się z trudami życia – powiedział Bronisław Komorowski. Dziękuję także tym – dodał – dzięki którym ta zasada jest propagowana w tak wielkiej liczbie szkół.

GLA otrzymało to wyróżnienie jako jedyne w woj.pomorskim, a duża w tym zasługa m.in.naszych młodych zawodników, będących uczniami klas sportowych. Na Gali obecny był m.in. nasz reprezentacyjny bramkarz Wojciech Szczęsny. Gratulujemy!