Już w przyszłym tygodniu! Pokazy i warsztaty fizyczne!

Wykład poprowadzi pani Katarzyna Drozd z Fundacji Aleksandra Jabłońskiego. Jest to instytucja, która wspiera działania Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zajęcia odbędą się 10 marca br.

Plan warsztatu i pokazu:
1. Co to jest astronomia i kim jest astronom? (dużo zdjęć z Hubbla, fotometria, spektroskopia)

2. O skalach wielkości we Wszechświecie. (aplikacja „scale of universe”)

3. Co to są prędkości kosmiczne? (animacja i eksperyment myślowy)

4. Stan nieważkości (na postawie fragmentów filmów)

5. Podróże przez Układ Słoneczny – dlaczego Voyager jest taki wyjątkowy?

6. O Galaktykach w ogóle (klasyfikacja i ewolucja).

7. Egzotyczne owoce (kwazary, polary, czarne dziury, supernowe).

8. Czy Wszechświat ma koniec? (i tak i nie)

9. Jest tam kto? (równanie Drake’a)

(10. Co by było gdyby… ? (ciekawostki, jeśli wystarczy czasu))

Tytuł warsztatów:
Co to właściwie jest teleskop? I czy na końcu tęczy jest garniec ze złotem?

O Fundacji Aleksandra Jabłońskiego:

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego jest instytucją, wspierającą działania Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ten cel statutowy spełniany jest na wiele sposobów – organizujemy konferencje, wypłacamy stypendia, współorganizujemy konkursy dla uczniów, ale przede wszystkim popularyzujemy naukę. Także poprzez wyjazdy do szkół na pokazy i warsztaty.

O prowadzącej:
Kawał popularyzatora, kawałeczek astronoma. Astrofizyk (trudne i nudne słowo) z zawodu (jeszcze trudniejsze i nudniejsze słowo), kolekcjoner tęcz niezwykłych z powołania. Rozmiar buta 38.